Bezpieczne rusztowania fasadowe

Coraz więcej obiektów budowlanych jest poddawanych termomodernizacji, czyli dociepleniu ścian. Cały proces polega na przyklejeniu i zamocowaniu do ściany za pomocą specjalnych kotew montażowych dodatkowej warstwy izolacji termicznej, którą mogą być płyty styropianowe albo wełna mineralna. W jaki sposób przeprowadzić tego rodzaju prace, aby były one bezpieczne?

Fasadowe rusztowanie do termomodernizacji 

rusztowania fasadowe plettacZe względu na to, że podlegające zbiegowi termomodernizacji budynki wielorodzinne często posiadają wiele kondygnacji, nie ma możliwości wykonywania prac z drabiny lub podestów przestawnych. Właśnie dlatego roboty rozpoczyna się od wykonania bardzo trwałych i profesjonalnych rusztowań. Rusztowania fasadowe plettac to system stworzony od bardzo znanego producenta. Składa się on ze specjalnych ram, których montaż jest bardzo łatwy. Nawet w przypadku bardzo dużych powierzchni ścian rozkładanie rusztowania zajmuje brygadzie robotników maksymalnie dwa dni. Następnie, po zakończeniu montażu, kierownik budowy musi odebrać rusztowanie. Sprawdzany jest przede wszystkim sposób przymocowania konstrukcji do ściany. Kotwy montażowe powinny występować w odstępach kilkumetrowych i nie powinny znajdować się tylko w jednym pionie rusztowania, aby zapewnić jeszcze większą stabilność konstrukcji w trudnych warunkach np. podczas bardzo silnego, porywistego wiatru. 

Bardzo ważne jest także to, aby kierownik budowy sprawdził jakość połączeń poszczególnych elementów. Wszystkie złączenia powinny być ze sobą trwale związane. Platformy robocze nie mogą się przesuwać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wypadku. Na szczęście producent w większości rusztowań zainstalował specjalne systemy, które pozwalają na łatwe i bezpieczne łączenie stalowych elementów.