Jak wykonać izolację piwnicy?

Intensywne opady przez kilka dni lub roztopy zalegającej dużej ilości śniegu mogą przysporzyć problemów wielu osobom zamieszkującym doliny. Wciekająca woda do piwnicy może narobić wiele szkód, zwłaszcza gdy dzieje się to często. Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu skutkuje pojawianiem się pleśni na ścianach, na szczęście możemy temu w łatwy sposób zaradzić.

Izolacja piwnicy od wody

hydroizolacja piwnicyOdizolowanie fundamentu od wody to rzecz, o której często się zapomina przy budowie domu lub robi się ją w nieodpowiedni sposób. Hydroizolacja piwnicy powinna być wykonana jeszcze przed zasypaniem fundamentów w bardzo sumienny sposób. Izolować możemy już na etapie wylewania fundamentu dodając do betonu specjalnego zagęszczacza, który po wyschnięciu tworzy jednolitą i bardzo szczelną powierzchnię. Tego typu uszczelniacze zatykają pory występujące w betonie, przez które mogłaby się wlewać woda. Kolejnym etapem może być pomalowanie muru szkłem w płynie lub smołą, oba te lepiszcza świetnie spełniają swoje zadanie, obecnie częściej jest wykorzystywane szkło płynne. Po zastosowaniu uszczelniaczy płynnych czas na izolacje stałe, mowa tutaj o wszelkiego rodzaju foliach budowlanych. Przybijamy do fundamentu na całej powierzchni folię, która zapobiega przeciekaniu wody. Taki system izolacji powinien nam zapewnić stuprocentową szczelność naszej piwnicy, a jeśli nadal będziemy mieć problem z wodą można zastosować jeszcze drenaż, wtedy nie ma szans żeby woda przedostała się do piwnicy.

Koszt dobrej izolacji fundamentu od wód gruntowych to około dwóch tysięcy złotych. Może to się wydawać dużo, ale pamiętajmy o tym, że jest to jednorazowy koszt, a izolacja będzie nam służyć przez bardzo długi czas. Lepiej na początku zainwestować trochę więcej i mieć spokój niż musieć to robić po kilku latach z przymusu.