Jaką paszą karmić konia?

W zależności od rasy, wieku oraz pracy z koniem, różne osobniki będą miały inne wymagania dotyczące żywienia. Aby zapewnić zdrowie oraz sprawność na długie lata warto jest indywidualnie dobrać paszę dla konia. Warto pamiętać, że podstawą żywienia koni powinna być trawa na pastwisku oraz dobrej jakości siano.

Karmienie koni – pasze

tanie pasze dla koniJeśli koń jest karmiony ziarnami oraz paszą, należy podawać je w wielu mniejszych posiłkach, a nie w jednym dużym. Małe, częste posiłki są nie tylko bardziej naturalne dla konia, ale także pozwalają lepiej trawić i spożywać pokarm. Każdy koń ma inne potrzeby. Należy wziąć pod uwagę zarówno wielkość konia, jak i ilość pracy, którą wykonuje, decydując o tym, ile musi jeść. Tanie pasze dla koni obejmują pokarm z odpowiednimi ilościami mikro i makro elementów. Konie, które pasą się na dobrych pastwiskach przez większość dnia, nie potrzebują dużo siana, jeśli w ogóle. Z ziarnami zbóż mniej znaczy zawsze więcej, więc zacznij od minimalnej ilości i dostosuj w razie potrzeby. Dobrze jest znaleźć odpowiednią równowagę pastwiska, siana, pasz i zboża dla potrzeb konkretnego konia. Przeciętny koń, którego żywienie opiera się na samym sianie, zazwyczaj spożywa do dziesięciu kilogramów siana dziennie. Konie powinny być karmione zgodnie z ustalonym harmonogramem, z posiłkami o tej samej porze każdego dnia. Większość koni nie ucierpi przez nagłą zmianę harmonogramu, ale dla koni, które mają skłonność do kolki, nagła zmiana może być czymś więcej niż rozdrażnieniem i może wystarczyć, by wywołać epizod kolki.

Żywienie koni jest niezwykle istotne dla ich zdrowia i aktywności fizycznej. Odpowiednia karma pomaga rozbudować masę mięśniową, zwiększyć masę ogólną wychudzonych koni oraz zapewnia wszystkie składniki odżywcze, których koń potrzebuje. Należy pamiętać, że inne wymagania żywieniowe mają konie rekreacyjne, a inne sportowe.