O wialniach wstępnego czyszczenia

Ludzie, którzy trochę podróżują widzieli zapewne wielkie maszyny rolnicze jeżdżące w tę i z powrotem po polach. Te majestatyczne ciągniki są wielką pomocą w pracy na roli. Współczesne rolnictwo wręcz wymaga używania tego typu urządzeń. Maszyny te są zróżnicowane pod względem ceny i jakości, jednak zasada działania zazwyczaj jest taka sama.

Gdzie używa się wialni wstępnego oczyszczania?

wialnia wstępnego czyszczeniaRolnictwo to nie jedyna, choć najpopularniejsza dziedzina, w której używa się czyszczących wialni. Główną funkcją wialni czyszczącej jest oczyszczenie czegoś z lekkich zanieczyszczeń. Zazwyczaj wialnia wstępnego czyszczenia jest składową częścią większego systemu. W przypadku rolnictwa, taka wialnia montowana jest w ciągach transportowych. Zwykle miejsce tej części przewidziano za koszem albo przy wysypie przenośnika kubełkowego. Dzięki temu zboże może szybko zostać poddane szybkiemu oczyszczeniu. Ważnym parametrem tej konstrukcji jest przepustowość. W rolnictwie wystarczy nawet przeciętna przepustowość, jednak w przemyśle (głównie spożywczym) trzeba ten parametr wyżyłować. Współczesne wialnie potrafią oczyścić nawet 80 to na godzinę. Ważne jest również, by przy oczyszczaniu nie odrzucić zbyt wiele wartościowego materiału oczyszczanego, tj. najczęściej zbóż. Przy dużej cenie tych maszyn ważne jest, by chociaż eksploatacja nie zwaliła kupującego z nóg. Zwykle producenci droższych urządzeń dbają o to i niwelują ewentualne koszty.

Podsumowując, wialnie wstępnego czyszczenia stosuje się głównie w rolnictwie. Wialnie o nieco większej sile i przepustowości znajdują dobre zastosowanie w przemyśle. Prawie wszyscy rolnicy używają takiego sprzętu, żeby zapewnić czystość produkowanym płodom rolnym. W zależności od zamożności rolników kupują oni lepsze lub gorsze maszyny.