Tradycyjne zabawki dziecięce

Choć żyjemy w świecie znaczącego rozwoju technologicznego, nie musimy wykorzystywać jego zasobów w dziecięcych zabawach. Można zauważyć, że większość zabawek przeznaczonych dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia to zabawki interaktywne, elektroniczne i bardzo nowoczesne. Warto jednak pamiętać o tradycyjnych zabawkach i ich zaletach. 

Zalety tradycyjnych, nieinteraktywnych zabawek 

mebelki dla lalekWykorzystanie nieelektronicznych zabawek oo zabawy z dzieckiem posiada wiele zalet i warto o nich pamiętać, dokonując kolejnego zakupy. Tradycyjne zabawki przede wszystkim wspomagają rozwój wyobraźni – dziecko musi sobie wyobrazić, że lalka rozmawia, chodzi i się śmieje, zamiast bawić się lalką, która faktycznie rozmawia, chodzi i się śmieje – a takie są lalki w większości popularnych sklepów z zabawkami. Współczesne, elektroniczne zabawki powodują, że dziecko nie ma potrzeby stymulacji wyobraźni, bowiem mówiące, śpiewające i odpowiadające zabawki wykonują jej pracę. Dziecięce klasyczne lalki, domki i mebelki dla lalek, czy też zwykłe samochodziki, misie i kolorowe klocki dają radość i możliwość ich kreatywnego wykorzystania, bez narzuconego przez instrukcję celu. Tego typu zabawa jest bardziej twórcza i zdecydowanie bardziej rozwojowa, a dziecko ma możliwość pogłębiać swoją wyobraźnię i wykazywać się kreatywnością, która ważna jest nie tylko w dzieciństwie, ale również później – w dorosłym życiu. 

Nowe technologie ułatwiają życie, są rozrywką i funkcjonalnym sprzętem, ale dla dziecka najważniejsza jest zabawa, która przede wszystkim jest rozwojowa i nie zaburza naturalnych procesów mózgu. Zabawa powinna stymulować mózg, wyobraźnię i pobudzać kreatywność, a takie możliwości dadzą tylko zabawki, które nie wyręczają mózgu od tego rodzaju pracy.